Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
08.03.2019 21:38 - Грижата за здравето е...
Автор: nikij2525 Категория: Други   
Прочетен: 651 Коментари: 0 Гласове:
0


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg
1. Наша собствена отговорност

Чудя се защо човек решава, че здравето му не е негова отговорност и търси всевъзможни причини, за да не се погрижи за себе си, докато все още е здрав. Хората сме странно устроени - за някой неща даваме мило и драго едва, когато вече е късно. Здравето е състояние на организма, когато човек се чувства все едно лети - няма оплаквания от болки в тялото си, няма проблеми с болести и въобще се радва на живота истински. Тогава защо човек не иска да остане така докато е жив или колкото може по- дълго?
Вероятната причина е липсата на познание за грижата за здравето. Здравето на човек става тема за него едва, когато го загуби. Тогава се случват редица проблеми, които отключват една, втора, трета и тн болести, които повечето хора си обясняват с небивалици - възрастта, наследственост, слънчеви изригвания, хороскопи и тн. Истината обаче е, че човек докато е бил здрав е полагал всячески усилия да си навреди на организма - цигари, алкохол, преяждане и тн.
 Когато сме здрави, хората не искаме да мислим в посока на здравето си и как да го запазим, защото сме свикнали, че то е отговорност на някой друг - в случая лекаря. Само, че тук е уловката - лекарят не печели, когато сте здрави. Фармацията не печели, когато сте здрави. Лекарите забогатяват и се превръщат в икони за милиони хора, когато ние сме болни. Проблемът идва, че дори лекарите не могат да ви помогнат, когато сте пренебрегвали здравето си постоянно. Това, което в най- добрия случай може да се очаква от тях е да ви дадат още някоя и друга година живот, но осакатен. В много случаи хората се примиряват с дребни дефекти в следствие на традиционната медицина и лекарската професия, за да останат все пак живи.

2. Процес, а не събитие

Грижата за здравето започва веднага щом човек стане съзнателен и може да взима решения, да прави избори и тн. Здравето му е дадено отгоре - господ и родителските грижи, но в момента, в който човек вече може да реши това или онова да постави в устата си или по кожата си, то той започва да се грижи за здравето си. Затова твърдя, че грижата за здравето е процес, а не еднократно събитие през някакъв период от време. Здравето на човек зависи от състоянието на организма. Състоянието на организма зависи от цялостното поведение на човек спрямо себе си. Когато човек се грижи за себе си, то и състоянието на организма му ще бъде добро. И тук идва големия проблем, масово хората се грижат за себе си, когато вече е късно или почти късно. Дотогава човек не е научен да се интересува от здравето си и да направи съзнателен избор на се образова в тази сфера - кое ми вреди, кое ми помага, какво да правя и какво да не правя, за да съм здрав по- дълго време? Донякъде липсата на желание в хората да се учат е големия проблем, но от друга страна липсата на здравно обучение в училище също е от особено голям проблем. Обещството не е свикнало да се учи по отношение на здравето и работата на човешкия организъм, докато не се случи проблем. Уж, сме най- умните и разумни същества в природата, а не се сещаме, че е по- добре да не допускаме да се разболява организма ни.

3. Поддържане, а не лекуване

Донякъде това е свързано с предишното, но тук бих допълнил следното:
Ако приемем, че организма на човек е подобен на автомобила, то тогава бързо ще разберем, че е по- добре да не допускаме автомобила да се развали и тогава да го ремонтираме. Учудващото е, че човек като си купи автомобил започва да чете всичко свързано с него - работата, проблемите, решенията и тн, а като го попиташ за здравето му обикновено за него е като китайско писмо. 
Защо се образоваме за автомобила - много просто, за да предотвратим вероятни проблеми, като го поддържаме правилно - смяна на масло, смяна на филтри, смяна на ремъци, ролки и тн. Е, защо го правим за автомобила си, но не и за здравето си? Много просто за автомобила сме дали пари, а за здравето и организма не - той ни е даден отгоре.

4. Профилактика

Да продължим сравнението на организма ни с автомобила. Двете неща имат много общо, тъй като са сложни системи, но съвършени. Всичко е свързано и всичко работи, при положение, че има достатъчно ресурс в системата. В автомобила сме наясно, че трябва да има достатъчно вода, антифриз, масло, спирачна течност и тн, но за организма си не сме наясно какво е необходимо да има, че да работи правилно. За автомобила правим профилактика на определен пробег, за да не се наложи спешен ремонт или покупката на нов. Защото за автомобила сме разбрали една проста истина - профилактиката, предотвратява проблемите. Уж сме разумни същества, а не виждаме същото за собствения си организъм. И отново за автомобила сме дали пари, а здравето и организма си сме го получили отгоре. 

5. Действие, а не пожелание

Едно от най-странните неща, които съм чувал през живота си е пожеланието да сме "живи и здрави". Тук ще бъда кратък - Задайте си следния въпрос, ако на автомобила си му пожелаете да е "здрав и читав" и само го потупвате по предния капак без необходимото обслужване, какво ще се случи?

6. Необходима за всеки, без значение от пол и възраст

Грижата за здравето на човек започва още от раждането му. От 2 до 12 годишна възраст човешкият организъм си изгражда имунната система. От там насетне тя е една и съща цял живот. Тъй като организма е сложен механизъм, но съвършена система, той работи според ресурсите, с които разполага. Имунната система е една и съща през целия живот на човек, но за правилната работа са необходими ресурси, по подобие на автомобила. Автомобилът е един и същ, но работи с вложените в него ресурси. Много е важно тогава да се знае как работи имунната система, какви ресурси са необходими и въобще какви промени могат да настъпят в нея, в следствие на липсата на един или друг ресурс? Ако настъпят промени в имунната система, какво е необходимо да се направи, за да се възстанови механизма. И тук идва най- неприятното за всеки, имунната ни система ни дава сигнали какво липсва по подобие на лампичките в автомобила ни, само че за лампичките сме изчели един тон литература, а за сигналите на имунната система не сме прочели и ред. Добре, тогава как сме здрави докато не навършим определена възраст и тогава се "отключва" като че ли кутията на Пандора? Отговорът е прост, тъй като организмът ни е съвършен, той се оправя сам - каквото му е необходимо като ресурс успява да си го произведе от вътрешните запаси - само че това води до тяхното изчерпване и ако те не биват набавяни с напредване на възрастта той се предава и казва - Аз бях дотук.

7. Всичко друго, освен лекарско задължение

Това е еретична мисъл за много хора, особено лекарите, но истината е, че грижата за собственото ви здраве си е ваш проблем. Както когато имате автомобил лично се грижите, той да е изряден, така и здравето трябва да е изрядно защото вие се грижите за него. Не очаквайте писмо/ покана от лекаря си да направите това или онова, освен ако не е вече късно и лекарят вижда във вас перфектното за себе си - пациент. Пациентът е човек, който ежедневно се нужда е от нещо от фармацията и от лекарските услуги. Обикновено, пациентът е като кокошката със златните яйца за лекарите.

8. Гаранция за щастлив и дълъг живот

Нека си припомним как се чувствахме на 20-25 години, когато нямахме проблеми със здравето си. Бяхме по- щастливи, вероятно и по- красиви. Чувствахме се все едно летим. Не се притеснявахме какво ще се случи с нас, защото сме безсмъртни. Нали така,. Не!!! Е, нали знаете, лъжете себе си, не мен. Моята действителност няма да се промени - аз съм здрав и за първи път от много години не се притеснявам. Но ако сте прочели настоящите ми разсъждения и поне 1% от написаното тук е помогнало за подобряване на здравето ви, аз ще съм щастлив. 

9. Задължение на всеки от нас, за да не се оплакваме от липсата на здраве след време

Кое би било по- лесно за вас, да научите какво е необходимо докато сте здрави да правите, че да си останете здрави възможно най- дълго време или да не правите нищо и след не много дълъг период от време да нямате нищо в здравословен аспект, но пък да се оплаквате постоянно на съседите, роднините и познатите си какво ви боли, каква болест ви се отключила, как довчера ви нямаше нищо, пък днес от прав и здрав човек, сте с единия крак в гроба и тн. Кое предпочитате да живеете по- дълго и без здравословни проблеми или да живеете по- кратко, тъй като тоя живот ви писна и искате следващия? Всичко в живота ни е въпрос на избор и не е вярно, че нямате избор. Всеки във всеки момент от живота си е направил избор, който днес го е довел до определен момент и състояние точно сега, докато седите и четете тази статия. Ако този момент и състояние не ви намират в най- доброто ви здраве и животът не е най- добрият, който сте мечтали и искали да имате, вината и отговорността си е ваша - вие сте направили такъв избор. Само, че имам една добра и една лоша новина - лошата новина е, че хората не сме дървета, а добрата новина е че може да направите нови избори, които да променят ситуацията днес. А защо казвам, че не сме дървета - нямаме корени, че да сме закоренени в днешния момент. Ние за разлика от дърветата се движим. Всичко отново е въпрос на избор. 

10. Различно от лекуването на болести

Лекуването на болести е като да се наложи да правите ремонт на двигателя на автомобила си. За да стигнете до това състояние на двигателя сте пренебрегнали редица лампички и сигнали, които автомобилът е подавал към вас. Същото е и с организма ви. Когато стигнете до състояние на лекуване на болести, това означава, че сте направили всичко небоходимо до момента, за да си навредите. И най- страшното, направили сте го напълно съзнателно, но без да имате необходимата здравна култура и образованост, за да го осъзнаете. По- страшно от това би било, да сте го осъзнали и въпреки това да сте го направили.

11. Лична, не на съседа, приятеля, родителите

Щом това е лична отговорност, какво е необходимо да направим. На първо място бих казал да се образоваме, колкото се може по- добре какво е грижа за здравето - как да влияем на организма си в положителна посока или поне да не му вредим, т.е. какво е необходимо да правим или да не правим, че да не му вредим. На второ място, след като сме се образовали достатъчно и сме почнали да влагаме енергия и да правим избори към подобрението на организма си, да не приемаме нещата за даденост и да сме с отворено съзнание да се учим в движение, да се нагаждаме според нуждата на организма си и да продължаваме да търсим решение за по- добър здравословен статус. На трето място и може би най- важния е да сме готови да подлагаме на съмнение всичко, което научим и което ни се предлага на пазара. Под пазара нямам предвид чиста търговия, а всякакви форми на предложения. След като човек е осъзнал нуждата да се грижи по- добре за здравето на организма си и е започнал да се образова в тази посока, е много важно да направи избор между предложенията - лекар, аптека, традиционна медицина, алтернативна медициан, хомеопатия, терапии и тн. Много е важно да се види кое помага на организма му в действителност, а не да разчита на реклами и ако нещо не му помага в степента, която се очаква, то да търси алтернативи, за да намери оптималния вариант, при който ще е здрав възможно най- дълго време - разбирай не да не се оплаква от болести, а наистина да лети без значение от възрастта.

И така, ще спра дотук, защото мога да продължа да изреждам сентенции, които ми се въртят в главата напоследък. 
Винаги съм искал да помагам на хората да се грижат за здравето си по- добре, като осъзнаят значението на това действие и го превърнат в процес. Това ми желание, обаче странно беше съпроводено с огромоното нежелание да ставам лекар. Доскоро не можех да си обясня защо това е така, но прочетох една статия, която за мен лично се превърна в библия и считам, че всички трябва да знаят за нея.

В края на моя пост ще напиша името на статията, която може да помогне на много хора да осъзнаят значението на израза "Грижа за здравето"

Малко за мен относно здравето ми - от ученическите си години съм болнав, че дори постоянно ме определяха като кекав. През годините опитвах да се подсилвам и да се грижа по- добре за имунната си система, но без успех. Задавах си въпроса "На какво се дължи това?", и след като открих как човек може да се грижи страхотно за здравето си, си дадох единственото обяснение, което отговаря на моя случай, а вярвам и на редица други като мен. 
(пп Не съм си и мечтал да нямам хрема през зимата)

Обяснението: витамините, лекарствата, бабините илачи, медикаментите не съдържат достатъчно концентрирани вещества, които са необходими на един организъм да се поддържа здрав постоянно без да се налага през 2-3 месеца, а зимата и по често през 2-3 седмици, да се обръща към нови и нови лекарства - прахчета, антибиотици, сиропи, бонбончета, таблетки за смучене, капки за нос и тн. Интересното в случая е, че тези бързи решения траеха "от ден до пладне" и за пример през последните 5 зими, непрекъснато имах хрема, а настинките бяха ежеседмични и продължаваха със затихване по няколко седмици след това. Всичко това е минало днес и аз съм отдаден на мисията да давам информация на хората защо това е така.

Веднага изникват няколко въпроса.
Например Какво е необходимо на един организъм, за да не се разболява, колкото се може по- дълго време?
Къде могат да се намерят необходимите неща?
Как да разберем, че тези неща действат?


Голяма част от въпросите ви в момента ще бъдат отговорени от статията
"Умрелите доктори не лъжат"
Ако не искате да я търсите имам я в pdf

Накрая, в следващите ми постове ще навляза по- подробно в работата на организма - необходимите вещества, липсите и значенията

Пожеланието ми е, направете необходимото, за да сте живи и здрави. Не чукайте на дърво. Дървото е знак на отказ от отговорност. Следващият път когато търсите вината в някой, погледнете се в огледалото.



Гласувай:
0


Вълнообразно


Следващ постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: nikij2525
Категория: Други
Прочетен: 5490
Постинги: 2
Коментари: 0
Гласове: 1
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930